Series Results for Ace Cup

Series Scoring Sytem and Trophies Summary

Note these results are subject to Official Confirmation; they may change.

Fleet Name
Fleet Type
Rules
Trophy Name
Trophy Picture
Past Trophy Winners
Fast HandicapHandicapScoring System: Series
Points System: Low Point System
PY Fleet: 960 - 0
Series Tiebreaking: Enabled
Race Tie Scoring: Enabled
Discard Rule: 4=1;5=2;6=2;7=2;8=3;9=3;10=3
Personal Scoring: Enabled

DNS,DNF,DSQ and DNC Handling

DNS : Race Entry and Points Addition: 1
DNF : Race Entry and Points Addition: 1
DSQ : Race Entry and Points Addition: 1
DNC : Series Entry and Points Addition: 1
Ace CupPaul Shields (2018)
Kevin Dutch (2017)
Mark Hollis (2015)
John Holmes (2012)
Mark Hollis (2011)
John Holmes (2010)
Kevin Dutch (2009)
John Dutch (2007)
Martin Searle (2006)
Kevin Dutch (2006)
Joan Willis (2005)
Martin Searle (2004)
Chris Stafford (2003)
Martin Searle (2003)
Kevin Dutch (2002)
Martin Searle (2001)
Chris Stafford (1999)
Kevin Foster (1998)
Roy Hamilton (1997)
Roy Hamilton (1995)
Frank Williams (1993)
Frank Williams (1992)
Nick Dewhirst (1991)
Kevin Foster (1990)
David Williams (1989)
David Williams (1988)
P Smith (1987)
P Smith (1986)
David Williams (1985)
P Fitzgerald (1984)
David Williams (1983)
P Lowe (1982)
J Furlong (1981)
P Dean (1980)
P Fitzgerald (1980)
B Howe (1979)
N Railton (1978)
Karen Ludgate (1977)
R Flower (1976)
J Furlong (1975)
T.C Barret (1974)
P Barret (1973)
D Edmonson (1972)
D Edmonson (1971)
G.J Ralls (1970)
D Edmonson (1969)
R Mattocks (1968)
P Fitzgerald (1967)
W Prescott (1966)
R Mattocks (1965)
Slow HandicapHandicapScoring System: Series
Points System: Low Point System
PY Fleet: 9999 - 961
Series Tiebreaking: Enabled
Race Tie Scoring: Enabled
Discard Rule: 4=1;5=2;6=2;7=2;8=3;9=3;10=3
Personal Scoring: Enabled

DNS,DNF,DSQ and DNC Handling

DNS : Race Entry and Points Addition: 1
DNF : Race Entry and Points Addition: 1
DSQ : Race Entry and Points Addition: 1
DNC : Series Entry and Points Addition: 1
Ace TrophyNick Fehnle (2018)
Henry Carter (2017)
Mark Wilkinson (2015)
Martin Searle (2012)
Jane Mills (2011)
Dave Lincoln (2011)
Martin Searle (2009)
Martin Searle (2007)
Dave Lincoln (2006)
Billy Tipple (2005)

Fast Handicap Fleet Results:

Overall Results for Ace Cup (Fast Handicap) with Personal Scoring
Competitor Information
Race Information 6 Races Sailed of 8 Races
(No. Discards in Operation = 2)
Results
Competitor
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8
Gross Points
Net Points
Position
Paul ShieldsPosition: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 3
Points: 3
Finished
Position: 3
Points: 3
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Not SailedNot Sailed104.001
John BainbridgePosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 7
DutyDNC
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Not SailedNot Sailed259.002
Jane BainbridgePosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 7
DutyDNC
Position: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Not SailedNot Sailed2711.003
David OakleyPosition: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Position: 4
Points: 4
Finished
Position: 5
Points: 5
DNS
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Not SailedNot Sailed2913.004
Karen BakerPoints: 8
DNC
Points: 8
DNC
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Not SailedNot Sailed3418.005
Matthew OakleyPosition: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Not SailedNot Sailed3620.006
Kevin DutchPoints: 8
DNC
Points: 8
DNC
Position: 4
Points: 4
Finished
Position: 5
Points: 5
DNS
Points: 8
DNC
Points: 8
DNC
Not SailedNot Sailed4125.007


Back to Top

Series Results for Ace Cup

Slow Handicap Fleet Results:

Overall Results for Ace Cup (Slow Handicap) with Personal Scoring
Competitor Information
Race Information 6 Races Sailed of 8 Races
(No. Discards in Operation = 2)
Results
Competitor
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8
Gross Points
Net Points
Position
Nick FehnlePosition: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Not SailedNot Sailed64.001
Jason MutehamPosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 7
DutyDNC
Position: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Points: 7
DutyDNC
Points: 7
DutyDNC
Not SailedNot Sailed2111.002
Rachel AdamsPoints: 5
DNC
Points: 5
DNC
Points: 5
DNC
Points: 5
DNC
Position: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Not SailedNot Sailed2414.003 ²
David J CarterPosition: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Points: 5
DNC
Points: 5
DNC
Points: 5
DNC
Points: 5
DNC
Not SailedNot Sailed2414.004 ²


Back to Top

Race Results:



Race: Ace Cup 1 30th March 2018
Dutyteam: Sarah Muteham (RO) Jane Bainbridge (ARO) John Bainbridge (COX) Jason Muteham (CREW) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151644927Paul Shields  54 mins 50 secs3549.08 secsFinished11
TORNADO1637Matthew OakleyDavid Oakley 41 mins 26 secs3902.67 secsFinished22

Slow Handicap Fleet

LASER1573941098Nick Fehnle  42 mins 18 secs2311.48 secsFinished11
LASER1257841098David J Carter  46 mins 0 secs2513.66 secsFinished22
Back to Top

Race: Ace Cup 2 30th March 2018
Dutyteam: Sarah Muteham (RO) Jane Bainbridge (ARO) John Bainbridge (COX) Jason Muteham (CREW) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151644927Paul Shields  32 mins 50 secs2125.13 secsFinished11
TORNADO1637Matthew OakleyDavid Oakley 24 mins 51 secs2340.66 secsFinished22

Slow Handicap Fleet

LASER1573941098Nick Fehnle  32 mins 21 secs1767.76 secsFinished11
LASER1257841098David J Carter  36 mins 03 secs1969.95 secsFinished22
Back to Top

Race: Ace Cup 3 31st March 2018
Dutyteam: Judy Wilkinson (RO) Steve Lott (ARO) Julie Lott (ARO) Suzanne Serfontein (ARO) Mark Wilkinson (COX) Nick Betts (CREW) Windpseed:
Force 4
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

DART 187573824John BainbridgeKaren Baker 39 mins 25 secs2870.15 secsFinished11
SPRINT 151980927Jane Bainbridge  47 mins 52 secs3098.17 secsFinished22
SPRINT 151644927Paul Shields  48 mins 26 secs3134.84 secsFinished33
TORNADO1637Kevin DutchDavid Oakley 40 mins 36 secs3824.18 secsFinished44

Slow Handicap Fleet

LASER1573941098Nick Fehnle  32 mins 53 secs1796.9 secsFinished11
LASER PICO SPORT133711260Jason Muteham  45 mins 04 secs2146.03 secsFinished22
Back to Top

Race: Ace Cup 4 31st March 2018
Dutyteam: Judy Wilkinson (RO) Steve Lott (ARO) Julie Lott (ARO) Suzanne Serfontein (ARO) Mark Wilkinson (COX) Nick Betts (CREW) Windpseed:
Force 4
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

DART 187573824John BainbridgeKaren Baker 33 mins 01 secs2404.13 secsFinished11
SPRINT 151980927Jane Bainbridge  37 mins 25 secs2421.79 secsFinished22
SPRINT 151644927Paul Shields  41 mins 30 secs2686.08 secsFinished33
TORNADO1637Kevin DutchDavid Oakley N/AN/ADNS55

Slow Handicap Fleet

LASER1573941098Nick Fehnle  33 mins 30 secs1830.6 secsFinished11
LASER PICO SPORT133711260Jason Muteham  42 mins 52 secs2041.27 secsFinished22
Back to Top

Race: Ace Cup 5 1st April 2018
Dutyteam: Martin Searle (RO) Jason Muteham (ARO) David Adams (COX) David Cramphorn (CREW) Windpseed:
Force 2
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151644927Paul Shields  38 mins 18 secs2478.96 secsFinished11

Slow Handicap Fleet

LASER1573941098Nick Fehnle  35 mins 24 secs1934.43 secsFinished11
LASER PICO01330Rachel Adams  1 hr 0 mins 0 secs2706.77 secsFinished22
Back to Top

Race: Ace Cup 6 1st April 2018
Dutyteam: Martin Searle (RO) Jason Muteham (ARO) David Adams (COX) David Cramphorn (CREW) Windpseed:
Force 2
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151644927Paul Shields  24 mins 51 secs1608.41 secsFinished11

Slow Handicap Fleet

LASER1573941098Nick Fehnle  23 mins 56 secs1307.83 secsFinished11
LASER PICO01330Rachel Adams  36 mins 02 secs1625.56 secsFinished22
Back to Top
Seasalter Sailing Club,
Faversham Road, Seasalter, Kent, UK, CT5 4BW
Phone: 01227 278615
General Enquiries: enquiries@seasaltersc.org.uk
Membership Enquiries: membership@seasaltersc.org.uk
Webmaster: webmaster@seasaltersc.org.uk

Design by Island Webservices
An Inspired Facility RYA affiliated sailing club
Facebook