Series Results for Jubilee Cup

Series Scoring Sytem and Trophies Summary

Note these results are subject to Official Confirmation; they may change.

Fleet Name
Fleet Type
Rules
Trophy Name
Trophy Picture
Past Trophy Winners
Fast HandicapHandicapScoring System: Series
Points System: Low Point System
PY Fleet: 950 - 0
Series Tiebreaking: Enabled
Race Tie Scoring: Enabled
Discard Rule: 4=1;5=2;6=2;7=2;8=3
Personal Scoring: Disabled

DNS,DNF,DSQ and DNC Handling

DNS : Race Entry and Points Addition: 1
DNF : Race Entry and Points Addition: 1
DSQ : Race Entry and Points Addition: 1
DNC : Series Entry and Points Addition: 1
Jubilee CupDavid Oakley (2017)
Kevin Dutch (2017)
Mark Hollis (2016)
Matthew Oakley (2016)
Mark Hollis (2015)
Keetah Davis (2015)
John Bainbridge (2014)
John Holmes (2013)
John Holmes (2012)
Kevin Dutch (2011)
Joan Willis (2010)
Chris Stafford (2009)
Chris Stafford (2008)
Kevin Dutch (2006)
Pat Fulcher (2005)
Chris Stafford (2004)
Chris Stafford (2003)
Martin Searle (2000)
Eric Sales (1999)
John Dutch (1998)
John Dutch (1994)
Roy Hamilton (1992)
Frank Williams (1991)
Frank Williams (1990)
David Williams (1989)
David Williams (1988)
David Williams (1987)
P Fitzgerald (1986)
P Smith (1986)
G Woods (1985)
P Lowe (1983)
H.H Philpott (1982)
H.H Philpott (1981)
Frank Williams (1980)
Frank Williams (1979)
H.H Philpott (1977)
Slow HandicapHandicapScoring System: Series
Points System: Low Point System
PY Fleet: 9999 - 951
Series Tiebreaking: Enabled
Race Tie Scoring: Enabled
Discard Rule: 4=1;5=2;6=2;7=2;8=3
Personal Scoring: Enabled

DNS,DNF,DSQ and DNC Handling

DNS : Race Entry and Points Addition: 1
DNF : Race Entry and Points Addition: 1
DSQ : Race Entry and Points Addition: 1
DNC : Series Entry and Points Addition: 1
Jubilee Trophy Judy Wilkinson (2017)
Julie Lott (2016)
Steve Lott (2016)
Julie Lott (2015)
Steve Lott (2015)
James Wilkinson (2014)
Ben Hutchinson (2013)
Zoe Ralph (2012)
Jane Mills (2011)
Dave Lincoln (2011)
Ben Hutchinson (2008)
S.J Prout (1975)
S.J Prout (1973)
R Egerton (1967)

Fast Handicap Fleet Results:

Overall Results for Jubilee Cup (Fast Handicap)
Competitor Information
Race Information 6 Races Sailed of 8 Races
(No. Discards in Operation = 2)
Results
Competitor
Sail Number
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8
Gross Points
Net Points
Position
Helm:
Kevin Dutch
SPRINT 15
1938
Not SailedNot SailedPosition: 1
Points: 1
Corrected Time: 2294.44
Finished
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 3202.84
Finished
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 3378.41
Finished
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 3100.33
Finished
38.004.001
Helm:
Mark Hollis
DART 18
7573
Not SailedNot SailedPosition: 5
Points: 5
Corrected Time: 2890
Finished
Points: 17
DNC
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 3063.75
Finished
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 2981.25
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3417.18
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3146.25
Finished
28.006.002
Helm:
John Holmes
SPRINT 15
1978
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Corrected Time: 2692.48
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3808.07
Finished
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 3107.96
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3071.97
Finished
Position: 2
Points: 2
Duty
Position: 3
Points: 2.8
Duty
18.6011.803
Helm:
Steve Willis
SPRINT 15
756
Not SailedNot SailedPosition: 4
Points: 4
Corrected Time: 2802.62
Finished
Position: 6
Points: 6
DNF
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3100.33
Finished
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 3081.79
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3470.01
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3214.83
Finished
23.0013.004
Helm:
Mark Dowling
SPRINT 15
1599
Not SailedNot SailedPoints: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3079.61
Finished
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 3285.71
Finished
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 3588.88
Finished
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 3327.15
Finished
56.0022.005
Helm:
Ian Mills
SPRINT 15
424
Not SailedNot SailedPosition: 3
Points: 3
Corrected Time: 2697.93
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3926.94
Finished
Position: 10
Points: 10
Corrected Time: 3347.87
Finished
Position: 9
Points: 9
Corrected Time: 3322.79
Finished
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
59.0025.006 ¹
Helm:
Joan Willis
SPRINT 15
842
Not SailedNot SailedPosition: 8
Points: 8
DNF
Points: 17
DNC
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 3305.34
Finished
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 3209.38
Finished
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 3513.63
Finished
Position: 9
Points: 9
Corrected Time: 3364.23
Finished
51.0025.007 ¹
Helm:
John Bainbridge
SPRINT 15
747
Not SailedNot SailedPoints: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 3303.61
Finished
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 3216.7
Finished
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 3569.98
Finished
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 3335.21
Finished
59.0025.008 ¹
Helm:
Jane Bainbridge
SPRINT 15
1206
Not SailedNot SailedPosition: 8
Points: 8
DNF
Points: 17
DNC
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 3152.67
Finished
Position: 10
Points: 10
Corrected Time: 3345.69
Finished
Position: 10
Points: 10
Corrected Time: 3700.11
Finished
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 3344.6
Finished
58.0031.009
Helm:
Eric Sales
SPRINT 15
1868
Not SailedNot SailedPoints: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 12
Points: 12
DNF
Position: 12
Points: 12
DNF
Position: 11
Points: 11
Corrected Time: 3838.6
Finished
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 3301.35
Finished
74.0040.0010
Helm:
Rob Smith
Crew
(Race 7):

GUEST MEMBER
Crew
(Race 8):

GUEST MEMBER
DART 18
7014
Not SailedNot SailedPoints: 17
DNC
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 3626.25
Finished
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 3281.25
Finished
80.0046.0011
Helm:
Will Ash
SPRINT 15
857
Not SailedNot SailedPoints: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 9
Points: 9
Corrected Time: 3345.69
Finished
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 3304.25
Finished
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
85.0051.0012
Helm:
Tim Seymour
SPRINT 15
1923
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Position: 6
Points: 6
DSQ
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
93.0059.0013
Helm:
Paul Carter
Crew
(Race 7):

David J Carter
Crew
(Race 8):

David J Carter
DART 18
4871
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 17
DutyDNC
Points: 17
DNC
Points: 17
DNC
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 3571.25
Finished
Position: 10
Points: 10
Corrected Time: 3418.75
Finished
103.0069.0014
Helm:
Chris Stafford
Crew
(Race 5):

Lesley Stafford
Crew
(Race 6):

Lesley Stafford
DART 18
6613
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 17
DutyDNC
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 3190
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3001.25
Finished
Points: 17
DutyDNC
Points: 17
DutyDNC
112.0078.0015
Helm:
John Dutch
SPRINT 15
1803
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 17
DutyDNC
Points: 17
DutyDNC
Points: 17
DutyDNC
Position: 9
Points: 9
Corrected Time: 3629.23
Finished
Position: 11
Points: 11
Corrected Time: 3429.66
Finished
141.00107.0016


Back to Top

Series Results for Jubilee Cup

Slow Handicap Fleet Results:

Overall Results for Jubilee Cup (Slow Handicap) with Personal Scoring
Competitor Information
Race Information 6 Races Sailed of 8 Races
(No. Discards in Operation = 2)
Results
Competitor
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8
Gross Points
Net Points
Position
Dave LincolnNot SailedNot SailedPosition: 1
Points: 1
Finished
Not SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Position: 1
Points: 1
Duty
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
63.001
Jane MillsNot SailedNot SailedPosition: 1
Points: 1
Finished
Not SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Position: 1
Points: 1
Duty
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
63.001
Lindsey SheffordNot SailedNot SailedPosition: 3
Points: 3
DNF
Not SailedPosition: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Position: 5
Points: 5
DNS
Points: 7
DNC
175.003
Zoe RalphNot SailedNot SailedPoints: 7
DNC
Not SailedPosition: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
156.004
Rob SmithNot SailedNot SailedPoints: 7
DNC
Not SailedPosition: 2
Points: 2
Finished
Position: 2
Points: 2
Finished
Points: 7
DNC
Points: 7
DNC
2511.005
Mike LennonNot SailedNot SailedPoints: 7
DNC
Not SailedPoints: 7
DNC
Points: 7
DNC
Position: 5
Points: 5
DNS
Position: 3
Points: 3
Finished
2915.006


Back to Top

Race Results:



Race: Jubilee Cup 3 19th June 2011
Dutyteam: Paul Carter (COX) Chris Stafford (RO) John Dutch (ARO) Tim Seymour (ARO) Paul Carter (COX) Chris Stafford (RO) John Dutch (ARO) Tim Seymour (ARO) Windpseed:
Force 5
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151938931Kevin Dutch  35 mins 04 secs2294.44 secsFinished11
SPRINT 151978931John Holmes  41 mins 09 secs2692.48 secsFinished22
SPRINT 15424931Ian Mills  41 mins 14 secs2697.93 secsFinished33
SPRINT 15756931Steve Willis  42 mins 50 secs2802.62 secsFinished44
DART 187573816Mark Hollis  38 mins 32 secs2890 secsFinished55
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  N/AN/ADNF88
SPRINT 15842931Joan Willis  N/AN/ADNF88

Slow Handicap Fleet

FIREBALL85051020Dave LincolnJane Mills 46 mins 01 secs2817.35 secsFinished11
MIRROR643841383Lindsey Shefford  N/AN/ADNF33
Back to Top

Race: Jubilee Cup 4 19th June 2011
Dutyteam: Paul Carter (COX) Chris Stafford (RO) John Dutch (ARO) Tim Seymour (ARO) Paul Carter (COX) Chris Stafford (RO) John Dutch (ARO) Tim Seymour (ARO) Windpseed:
Force 5
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151938931Kevin Dutch  48 mins 57 secs3202.84 secsFinished11
SPRINT 151978931John Holmes  58 mins 12 secs3808.07 secsFinished22
SPRINT 15424931Ian Mills  1 hr 0 mins 1 secs3926.94 secsFinished33
SPRINT 15756931Steve Willis  N/AN/ADNF66
SPRINT 151923931Tim Seymour  N/AN/ADSQ66

Slow Handicap Fleet

Back to Top

Race: Jubilee Cup 5 2nd July 2011
Dutyteam: Dave Lincoln (RO) Jane Mills (CREW) Martin Searle (ARO) John Dutch (ARO) Phillip Wiggins (COX) Dave Lincoln (RO) Jane Mills (CREW) Martin Searle (ARO) John Dutch (ARO) Phillip Wiggins (COX) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

DART 187573816Mark Hollis  40 mins 51 secs3063.75 secsFinished11
SPRINT 151599931Mark Dowling  47 mins 04 secs3079.61 secsFinished22
SPRINT 15756931Steve Willis  47 mins 23 secs3100.33 secsFinished33
SPRINT 151978931John Holmes  47 mins 30 secs3107.96 secsFinished44
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  48 mins 11 secs3152.67 secsFinished55
DART 186613816Chris StaffordLesley Stafford 42 mins 32 secs3190 secsFinished66
SPRINT 15 SPORT747894John Bainbridge  48 mins 47 secs3303.61 secsFinished77
SPRINT 15842931Joan Willis  50 mins 31 secs3305.34 secsFinished88
SPRINT 15857931Will Ash  51 mins 08 secs3345.69 secsFinished99
SPRINT 15424931Ian Mills  51 mins 10 secs3347.87 secsFinished1010
SPRINT 151868931Eric Sales  N/AN/ADNF1212

Slow Handicap Fleet

MIRROR643841383Lindsey Shefford  49 mins 30 secs2144.4 secsFinished11
RS VAREO01071Zoe RalphRob Smith 38 mins 52 secs2246.63 secsFinished22
Back to Top

Race: Jubilee Cup 6 2nd July 2011
Dutyteam: Dave Lincoln (RO) Jane Mills (CREW) Martin Searle (ARO) John Dutch (ARO) Phillip Wiggins (COX) Dave Lincoln (RO) Jane Mills (CREW) Martin Searle (ARO) John Dutch (ARO) Phillip Wiggins (COX) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

DART 187573816Mark Hollis  39 mins 45 secs2981.25 secsFinished11
DART 186613816Chris StaffordLesley Stafford 40 mins 01 secs3001.25 secsFinished22
SPRINT 151978931John Holmes  46 mins 57 secs3071.97 secsFinished33
SPRINT 15756931Steve Willis  47 mins 06 secs3081.79 secsFinished44
SPRINT 15842931Joan Willis  49 mins 3 secs3209.38 secsFinished55
SPRINT 15 SPORT747894John Bainbridge  47 mins 30 secs3216.7 secsFinished66
SPRINT 151599931Mark Dowling  50 mins 13 secs3285.71 secsFinished77
SPRINT 15857931Will Ash  50 mins 30 secs3304.25 secsFinished88
SPRINT 15424931Ian Mills  50 mins 47 secs3322.79 secsFinished99
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  51 mins 08 secs3345.69 secsFinished1010
SPRINT 151868931Eric Sales  N/AN/ADNF1212

Slow Handicap Fleet

MIRROR643841383Lindsey Shefford  44 mins 08 secs1911.91 secsFinished11
RS VAREO01071Zoe RalphRob Smith 34 mins 18 secs1982.66 secsFinished22
Back to Top

Race: Jubilee Cup 7 3rd July 2011
Dutyteam: Lesley Stafford (ARO) Chris Stafford (COX) John Holmes (RO) Lesley Stafford (ARO) Chris Stafford (COX) John Holmes (RO) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151938931Kevin Dutch  51 mins 38 secs3378.41 secsFinished11
DART 18 Singlehanded7573817Mark Hollis  46 mins 25 secs3417.18 secsFinished22
SPRINT 15756931Steve Willis  53 mins 02 secs3470.01 secsFinished33
SPRINT 15842931Joan Willis  53 mins 42 secs3513.63 secsFinished44
SPRINT 15 SPORT747894John Bainbridge  52 mins 43 secs3569.98 secsFinished55
DART 184871816Paul CarterDavid J Carter 47 mins 37 secs3571.25 secsFinished66
SPRINT 151599931Mark Dowling  54 mins 51 secs3588.88 secsFinished77
DART 187014816Rob SmithGUEST MEMBER 48 mins 21 secs3626.25 secsFinished88
SPRINT 151803931John Dutch  55 mins 28 secs3629.23 secsFinished99
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  56 mins 33 secs3700.11 secsFinished1010
SPRINT 15 SPORT1868894Eric Sales  56 mins 41 secs3838.6 secsFinished1111

Slow Handicap Fleet

FIREBALL85051020Dave LincolnJane Mills 41 mins 13 secs2523.47 secsFinished11
RS VAREO01071Zoe Ralph  52 mins 16 secs3021.19 secsFinished22
MIRROR643841383Lindsey Shefford  N/AN/ADNS55
PACER10311193Mike Lennon  N/AN/ADNS55
Back to Top

Race: Jubilee Cup 8 3rd July 2011
Dutyteam: Lesley Stafford (ARO) Chris Stafford (COX) John Holmes (RO) Lesley Stafford (ARO) Chris Stafford (COX) John Holmes (RO) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151938931Kevin Dutch  47 mins 23 secs3100.33 secsFinished11
DART 187573816Mark Hollis  41 mins 57 secs3146.25 secsFinished22
SPRINT 15756931Steve Willis  49 mins 8 secs3214.83 secsFinished33
DART 187014816Rob SmithGUEST MEMBER 43 mins 45 secs3281.25 secsFinished44
SPRINT 15 SPORT1868894Eric Sales  48 mins 45 secs3301.35 secsFinished55
SPRINT 151599931Mark Dowling  50 mins 51 secs3327.15 secsFinished66
SPRINT 15 SPORT747894John Bainbridge  49 mins 15 secs3335.21 secsFinished77
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  51 mins 7 secs3344.6 secsFinished88
SPRINT 15842931Joan Willis  51 mins 25 secs3364.23 secsFinished99
DART 184871816Paul CarterDavid J Carter 45 mins 35 secs3418.75 secsFinished1010
SPRINT 151803931John Dutch  52 mins 25 secs3429.66 secsFinished1111

Slow Handicap Fleet

FIREBALL85051020Dave LincolnJane Mills 40 mins 4 secs2453.06 secsFinished11
RS VAREO01071Zoe Ralph  46 mins 12 secs2670.52 secsFinished22
PACER10311193Mike Lennon  1 hr 1 mins 38 secs3099.75 secsFinished33
Back to Top
Seasalter Sailing Club,
Faversham Road, Seasalter, Kent, UK, CT5 4BW
Phone: 01227 278615
General Enquiries: enquiries@seasaltersc.org.uk
Membership Enquiries: membership@seasaltersc.org.uk
Webmaster: webmaster@seasaltersc.org.uk

Design by Island Webservices
An Inspired Facility RYA affiliated sailing club
Facebook