Series Results for Saturday Series

Series Scoring Sytem and Trophies Summary

Note these results are subject to Official Confirmation; they may change.

Fleet Name
Fleet Type
Rules
Trophy Name
Trophy Picture
Past Trophy Winners
Fast HandicapHandicapScoring System: Series
Points System: Low Point System
PY Fleet: 950 - 0
Series Tiebreaking: Enabled
Race Tie Scoring: Enabled
Discard Rule: 4=1;5=1;6=2;7=2;8=3
Personal Scoring: Disabled

DNS,DNF,DSQ and DNC Handling

DNS : Race Entry and Points Addition: 1
DNF : Race Entry and Points Addition: 1
DSQ : Race Entry and Points Addition: 1
DNC : Series Entry and Points Addition: 1
Saturday ShieldPaul Shields (2017)
Kevin Dutch (2016)
Steve Willis (2015)
John Bainbridge (2014)
John Holmes (2013)
John Holmes (2012)
John Holmes (2011)
John Holmes (2010)
Martin Searle (2009)
Chris Stafford (2008)
Martin Searle (2007)
Martin Searle (2005)
Martin Searle (2004)
Martin Searle (2003)
Martin Searle (2002)
Chris Stafford (2001)
John Dutch (2000)
Martin Searle (1999)
Martin Searle (1998)
John Dutch (1997)
John Dutch (1996)
Kevin Foster (1995)
Jeff Kiddle (1992)
P Cook (1991)
John Dutch (1990)
John Dutch (1989)
J Gooch (1981)
Slow HandicapHandicapScoring System: Series
Points System: Low Point System
PY Fleet: 9999 - 951
Series Tiebreaking: Enabled
Race Tie Scoring: Enabled
Discard Rule: 4=1;5=1;6=2;7=2;8=3
Personal Scoring: Enabled

DNS,DNF,DSQ and DNC Handling

DNS : Race Entry and Points Addition: 1
DNF : Race Entry and Points Addition: 1
DSQ : Race Entry and Points Addition: 1
DNC : Series Entry and Points Addition: 1
Saturday Series TrophyRachel Adams (2017)
David Adams (2017)
Billy Tipple (2016)
Judy Wilkinson (2015)
Martin Searle (2014)
Jane Mills (2013)
Dave Lincoln (2013)
Martin Searle (2012)
Jane Mills (2011)
Dave Lincoln (2011)
Lindsey Shefford (2010)
Lindsey Shefford (2009)
Dave Lincoln (2008)
Ben Saunders (2006)
Ben Saunders (2005)

Fast Handicap Fleet Results:

Overall Results for Saturday Series (Fast Handicap)
Competitor Information
Race Information 5 Races Sailed of 8 Races
(No. Discards in Operation = 1)
Results
Competitor
Sail Number
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8
Gross Points
Net Points
Position
Helm:
John Holmes
SPRINT 15
1978
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 3275.9
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 2744.82
Finished
Position: 2
Points: 2
Duty
Position: 2
Points: 2
Duty
Not SailedNot SailedPosition: 1
Points: 1
Corrected Time: 4122.14
Finished
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 3784.08
Finished
12.008.001
Helm:
John Dutch
SPRINT 15
1803
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 3434.02
Finished
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 2870.23
Finished
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 4591.06
Finished
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Duty
Position: 4
Points: 4.3
Duty
35.3019.302
Helm:
Tim Seymour
SPRINT 15
1923
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3345.69
Finished
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 2799.35
Finished
Position: 8
Points: 8
DNF
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 5
Points: 5
Corrected Time: 4271.54
Finished
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 3720.83
Finished
36.0020.003
Helm:
Steve Willis
SPRINT 15
756
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 3378.41
Finished
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 2869.14
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 4645.58
Finished
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 10
Points: 10
Corrected Time: 4658.67
Finished
Position: 11
Points: 11
DNS
49.0033.004
Helm:
John Bainbridge
SPRINT 15
747
Position: 10
Points: 10
Corrected Time: 3911.67
Finished
Position: 10
Points: 10
Corrected Time: 3235.55
Finished
Position: 2
Points: 2
Duty
Position: 9
Points: 8.8
Duty
Not SailedNot SailedPosition: 9
Points: 9
Corrected Time: 4623.77
Finished
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 3863.69
Finished
45.8035.805
Helm:
Joan Willis
Crew
(Race 1):

Georgia Crowhurst
Crew
(Race 2):

Georgia Crowhurst
SPRINT 15
842
Position: 9
Points: 9
Corrected Time: 3600.87
Finished
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 2937.84
Finished
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 4661.94
Finished
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 8
Points: 8
Corrected Time: 4560.52
Finished
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 4080.7
Finished
53.0037.006
Helm:
Martin Searle
SPRINT 15
1331
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Position: 4
Points: 4
Corrected Time: 4651.04
Finished
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 3
Points: 3
Corrected Time: 4185.39
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 3764.45
Finished
57.0041.007
Helm:
Chris Stafford
SPRINT 15
1335
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 3394.77
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 2759
Finished
Position: 2
Points: 2
Corrected Time: 4611.78
Finished
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPoints: 16
DNC
Points: 16
DNC
58.0042.008
Helm:
Mark Hollis
Crew
(Race 7):

Jane Bainbridge
Crew
(Race 8):

Jane Bainbridge
DART 18
7573
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Position: 2
Points: 2
Duty
Points: 16
DutyDNC
Not SailedNot SailedPosition: 4
Points: 4
Corrected Time: 4235.59
Finished
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 4062.66
Finished
61.0045.009
Helm:
Ian Mills
SPRINT 15
424
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Position: 6
Points: 6
Corrected Time: 4667.39
Finished
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 6
Points: 6
Corrected Time: 4344.6
Finished
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3766.63
Finished
63.0047.0010
Helm:
Jane Bainbridge
SPRINT 15
1206
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 3531.08
Finished
Position: 9
Points: 9
Corrected Time: 3071.97
Finished
Position: 2
Points: 2
Duty
Points: 16
DutyDNC
Not SailedNot SailedPoints: 16
DNC
Points: 16
DNC
67.0051.0011
Helm:
Ben Saunders
SPRINT 15
252
Position: 3
Points: 3
Corrected Time: 3359.87
Finished
Position: 1
Points: 1
Corrected Time: 2694.66
Finished
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPoints: 16
DNC
Points: 16
DNC
68.0052.0012
Helm:
John Long
SPRINT 15
1133
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 2
Points: 2
Corrected Time: 4154.85
Finished
Position: 5
Points: 5
Corrected Time: 3861.5
Finished
71.0055.0013
Helm:
Ian Mills
DART 18
1677
Position: 7
Points: 7
Corrected Time: 3528.83
Finished
Position: 8
Points: 8
Corrected Time: 2998.77
Finished
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPoints: 16
DNC
Points: 16
DNC
79.0063.0014
Helm:
Steve Sobey
Crew
(Race 7):

Chris Stafford
Crew
(Race 8):

Chris Stafford
DART 18
6158
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Points: 16
DNC
Not SailedNot SailedPosition: 7
Points: 7
Corrected Time: 4530.08
Finished
Position: 11
Points: 11
DNF
82.0066.0015


Back to Top

Series Results for Saturday Series

Slow Handicap Fleet Results:

Overall Results for Saturday Series (Slow Handicap) with Personal Scoring
Competitor Information
Race Information 5 Races Sailed of 8 Races
(No. Discards in Operation = 1)
Results
Competitor
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8
Gross Points
Net Points
Position
Lindsey SheffordPosition: 2
Points: 2
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
Points: 6
DNC
Not SailedNot SailedNot SailedPosition: 3
Points: 3
DNF
Position: 3
Points: 3
DNS
159.001
Dave LincolnPosition: 2
Points: 2
Duty
Points: 5
DutyDNC
Points: 6
DNC
Not SailedNot SailedNot SailedPosition: 1
Points: 1
Finished
Position: 1
Points: 1
Finished
1610.002
Robin WilkinsonPosition: 1
Points: 1
Finished
Position: 3
Points: 3
DNF
Position: 3
Points: 3
DNF
Not SailedNot SailedNot SailedPoints: 6
DNC
Points: 6
DNC
1913.003
Ben HutchinsonPoints: 6
DNC
Points: 6
DNC
Position: 3
Points: 3
DNF
Not SailedNot SailedNot SailedPoints: 6
DNC
Points: 6
DNC
2721.004
Alex Hamilton-JonesPoints: 6
DNC
Points: 6
DNC
Position: 3
Points: 3
DNF
Not SailedNot SailedNot SailedPoints: 6
DNC
Points: 6
DNC
2721.004


Back to Top

Race Results:



Race: Saturday Series 1 17th April 2010
Dutyteam: Dave Lincoln (RO) Guy Milne (ARO) Mike Lennon (COX) Guy Mawdsley (CREW) Windpseed:
Force 2
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151978931John Holmes  50 mins 04 secs3275.9 secsFinished11
SPRINT 151923931Tim Seymour  51 mins 08 secs3345.69 secsFinished22
SPRINT 15252931Ben Saunders  51 mins 21 secs3359.87 secsFinished33
SPRINT 15756931Steve Willis  51 mins 38 secs3378.41 secsFinished44
SPRINT 151335931Chris Stafford  51 mins 53 secs3394.77 secsFinished55
SPRINT 151803931John Dutch  52 mins 29 secs3434.02 secsFinished66
DART 18 Singlehanded1677817Ian Mills  47 mins 56 secs3528.83 secsFinished77
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  53 mins 58 secs3531.08 secsFinished88
SPRINT 15842931Joan WillisGeorgia Crowhurst 55 mins 02 secs3600.87 secsFinished99
SPRINT 15747931John Bainbridge  59 mins 47 secs3911.67 secsFinished1010

Slow Handicap Fleet

FIREFLY01163Robin Wilkinson  30 mins 08 secs1551.93 secsFinished11
MIRROR Single Handed without Spi643841369Lindsey Shefford  48 mins 18 secs2112.24 secsFinished22
Back to Top

Race: Saturday Series 2 17th April 2010
Dutyteam: Dave Lincoln (RO) Guy Milne (ARO) Mike Lennon (COX) Guy Mawdsley (CREW) Windpseed:
Force 5
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 15252931Ben Saunders  41 mins 11 secs2694.66 secsFinished11
SPRINT 151978931John Holmes  41 mins 57 secs2744.82 secsFinished22
SPRINT 151335931Chris Stafford  42 mins 10 secs2759 secsFinished33
SPRINT 151923931Tim Seymour  42 mins 47 secs2799.35 secsFinished44
SPRINT 15756931Steve Willis  43 mins 51 secs2869.14 secsFinished55
SPRINT 151803931John Dutch  43 mins 52 secs2870.23 secsFinished66
SPRINT 15842931Joan WillisGeorgia Crowhurst 44 mins 54 secs2937.84 secsFinished77
DART 18 Singlehanded1677817Ian Mills  40 mins 44 secs2998.77 secsFinished88
SPRINT 151206931Jane Bainbridge  46 mins 57 secs3071.97 secsFinished99
SPRINT 15747931John Bainbridge  49 mins 27 secs3235.55 secsFinished1010

Slow Handicap Fleet

MIRROR643841383Lindsey Shefford  38 mins 31 secs1668.59 secsFinished11
FIREFLY01163Robin Wilkinson  N/AN/ADNF33
Back to Top

Race: Saturday Series 3 1st May 2010
Dutyteam: John Holmes (RO) Jane Bainbridge (ARO) Mark Hollis (COX) John Bainbridge (CREW) Windpseed:
Force 1
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151803931John Dutch  1 hr 10 mins 10 secs4591.06 secsFinished11
SPRINT 151335931Chris Stafford  1 hr 10 mins 29 secs4611.78 secsFinished22
SPRINT 15756931Steve Willis  1 hr 11 mins 0 secs4645.58 secsFinished33
SPRINT 151331931Martin Searle  1 hr 11 mins 5 secs4651.04 secsFinished44
SPRINT 15842931Joan Willis  1 hr 11 mins 15 secs4661.94 secsFinished55
SPRINT 15424931Ian Mills  1 hr 11 mins 20 secs4667.39 secsFinished66
SPRINT 151923931Tim Seymour  N/AN/ADNF88

Slow Handicap Fleet

FIREFLY12291163Robin Wilkinson  N/AN/ADNF33
LASER II61591065Ben HutchinsonAlex Hamilton-Jones N/AN/ADNF33
Back to Top

Race: Saturday Series 4 1st May 2010
Dutyteam: John Holmes (RO) Jane Bainbridge (ARO) Mark Hollis (COX) John Bainbridge (CREW) Windpseed:
Force 0
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

Slow Handicap Fleet

Back to Top

Race: Saturday Series 7 12th June 2010
Dutyteam: Lynn Reynolds (ARO) Eric Sales (RO) John Dutch (ARO) Kevin Dutch (COX) Windpseed:
Force 3
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151978931John Holmes  1 hr 03 mins 0 secs4122.14 secsFinished11
SPRINT 151133931John Long  1 hr 03 mins 30 secs4154.85 secsFinished22
SPRINT 151331931Martin Searle  1 hr 03 mins 58 secs4185.39 secsFinished33
DART 187573816Mark HollisJane Bainbridge 56 mins 20 secs4235.59 secsFinished44
SPRINT 151923931Tim Seymour  1 hr 05 mins 17 secs4271.54 secsFinished55
SPRINT 15424931Ian Mills  1 hr 06 mins 24 secs4344.6 secsFinished66
DART 186158816Steve SobeyChris Stafford 1 hr 0 mins 15 secs4530.08 secsFinished77
SPRINT 15842931Joan Willis  1 hr 09 mins 42 secs4560.52 secsFinished88
SPRINT 15747931John Bainbridge  1 hr 10 mins 40 secs4623.77 secsFinished99
SPRINT 15756931Steve Willis  1 hr 11 mins 12 secs4658.67 secsFinished1010

Slow Handicap Fleet

SOLO19671143Dave Lincoln  51 mins 42 secs2685.71 secsFinished11
MIRROR643841383Lindsey Shefford  N/AN/ADNF33
Back to Top

Race: Saturday Series 8 12th June 2010
Dutyteam: Lynn Reynolds (ARO) Eric Sales (RO) John Dutch (ARO) Kevin Dutch (COX) Windpseed:
Force 5
Boat Sail Number PY Helm Name Crew Name Elapsed Time Corrected Time Scoring Code Race Position Points

Fast Handicap Fleet

SPRINT 151923931Tim Seymour  56 mins 52 secs3720.83 secsFinished11
SPRINT 151331931Martin Searle  57 mins 32 secs3764.45 secsFinished22
SPRINT 15424931Ian Mills  57 mins 34 secs3766.63 secsFinished33
SPRINT 151978931John Holmes  57 mins 50 secs3784.08 secsFinished44
SPRINT 151133931John Long  59 mins 01 secs3861.5 secsFinished55
SPRINT 15747931John Bainbridge  59 mins 03 secs3863.69 secsFinished66
DART 187573816Mark HollisJane Bainbridge 54 mins 02 secs4062.66 secsFinished77
SPRINT 15842931Joan Willis  1 hr 02 mins 22 secs4080.7 secsFinished88
DART 186158816Steve SobeyChris Stafford N/AN/ADNF1111
SPRINT 15756931Steve Willis  N/AN/ADNS1111

Slow Handicap Fleet

SOLO19671143Dave Lincoln  50 mins 0 secs2597.4 secsFinished11
MIRROR643841383Lindsey Shefford  N/AN/ADNS33
Back to Top
Seasalter Sailing Club,
Faversham Road, Seasalter, Kent, UK, CT5 4BW
Phone: 01227 278615
General Enquiries: enquiries@seasaltersc.org.uk
Membership Enquiries: membership@seasaltersc.org.uk
Webmaster: webmaster@seasaltersc.org.uk

Design by Island Webservices
An Inspired Facility RYA affiliated sailing club
Facebook