Timetable for 2010

Choose the Fleet to filter the timetable by:

A word of warning relating to the above fleet filter. Class series such as the Sprint 15 TT and Summer series have their own fleets defined, ie Sprint 15 and as such when you limit the timetable to one of the classes only the class series for that class are displayed, you should also use your normal Fast or Slow handicap fleet to see the other events.

Day
Date
Tide
Race 1
Race 2
Social Event
Duty Team
Sunset
Sunday21st FebruaryHigh Water: .
Height: 0
Race Officer and PB Helm Refresher Seminar at 10.00

ALL DAY EVENT
 17:18
Sunday28th FebruaryHigh Water: .
Height: 0
Basic Sailing and Racing Rules Refresher Seminar at 10.00

ALL DAY EVENT
 17:31
Saturday6th MarchHigh Water: .
Height: 0
Boat Checking and Rigging Day at 10.00

ALL DAY EVENT
 17:41
Saturday13th MarchHigh Water: 11.45
Height: 5.28
Sallyforth Series 1
at 10.00 (Handicap)

 
 Sallyforth Series 2
(Handicap) to follow

 
Fitting Out Supper at 19.00


 17:53
Sunday14th MarchHigh Water: 12.22
Height: 5.43
Sallyforth Series 3
at 10.30 (Handicap)

 
 Sallyforth Series 4
(Handicap) to follow

 

 17:55
Saturday20th MarchHigh Water: 15.02
Height: 5.46
Sallyforth Series 5
at 13.20 (Handicap)

 
 Sallyforth Series 6
(Handicap) to follow

 

Joan Willis (RO)
 
18:05
Sunday21st MarchHigh Water: 15.37
Height: 5.32
Sallyforth Series 7
at 13.55 (Handicap)

 
 Sallyforth Series 8
(Handicap) to follow

 

John Holmes (RO)
 
18:07
Saturday27th MarchHigh Water: 10.23
Height: 5.46
Cedric Wren Cup 1
at 08.20 (Handicap)

Hilda Rusdell Trophy 1
at 08.20 (Handicap)

 
 Cedric Wren Cup 2
(Handicap) to follow

Hilda Rusdell Trophy 2
(Handicap) to follow


Bob Walker (RO)
 
18:17
Sunday28th MarchHigh Water: 12.20
Height: 5.77
Cedric Wren Cup 3
at 10.00 (Handicap)

Hilda Rusdell Trophy 3
at 09.30 (Handicap)

 
 Cedric Wren Cup 4
(Handicap) to follow

Hilda Rusdell Trophy 4
(Handicap) to follow


Peter Hutchinson (RO)
 
18:19
Friday2nd AprilHigh Water: 15.52
Height: 5.82
Ace Series 1
at 13.45 (Handicap)

 
 Ace Series 2
(Handicap) to follow

 

Mark Dowling (RO)
 
19:27
Saturday3rd AprilHigh Water: 16.25
Height: 5.59
Ace Series 3
at 14.25 (Handicap)

 
 Ace Series 4
(Handicap) to follow

 

Steve Willis (RO)
 
19:28
Sunday4th AprilHigh Water: 17.00
Height: 5.3
Spring Cup 1
at 15.10 (Pursuit)

Points Cup 1
at 15.10 (Pursuit)

 
 Spring Cup 2
(Pursuit) to follow

Points Cup 2
(Pursuit) to follow


John Dutch (RO)
 
19:30
Saturday10th AprilHigh Water: 11.16
Height: 4.94
Spring Cup 3
at 09.45 (Pursuit)

Points Cup 3
at 09.45 (Pursuit)

 
 Spring Cup 4
(Pursuit) to follow

Points Cup 4
(Pursuit) to follow


Martin Searle (RO)
 
19:40
Sunday11th AprilHigh Water: 12.04
Height: 5.21
Cedric Wren Cup 5
at 10.20 (Handicap)

Hilda Rusdell Trophy 5
at 10.00 (Handicap)

 
 Cedric Wren Cup 6
(Handicap) to follow

Hilda Rusdell Trophy 6
(Handicap) to follow


Eric Sales (RO)
 
19:42
Saturday17th AprilHigh Water: 15.12
Height: 5.58
Saturday Series 1
at 13.20 (Handicap)

 
 Saturday Series 2
(Handicap) to follow

 

Dave Lincoln (RO)
 
19:52
Sunday18th AprilHigh Water: 15.45
Height: 5.49
Cedric Wren Cup 7
at 14.00 (Handicap)

Hilda Rusdell Trophy 7
at 14.00 (Handicap)

 
 Cedric Wren Cup 8
(Handicap) to follow

Hilda Rusdell Trophy 8
(Handicap) to follow


Chris Stafford (RO)
 
19:53
Saturday24th AprilHigh Water: 09.48
Height: 5.19
Spring Cup 5
at 08.00 (Pursuit)

Points Cup 5
at 08.00 (Pursuit)

 
 Spring Cup 6
(Pursuit) to follow

Points Cup 6
(Pursuit) to follow


John Holmes (RO)
 
20:03
Sunday25th AprilHigh Water: 10.59
Height: 5.46
Handicap Series 1
at 09.00 (Handicap)

 
 Handicap Series 2
(Handicap) to follow

 

Joan Willis (RO)
 
20:05
Saturday1st MayHigh Water: 15.27
Height: 5.65
Saturday Series 3
at 13.20 (Handicap)

 
 Saturday Series 4
(Handicap) to follow

 
Mayday Madness at 19.00


Bob Walker (RO)
 
20:14
Sunday2nd MayHigh Water: 16.36
Height: 5.26
Quetzal Cup 1
at 14.00 (Handicap)

Koreela Cup 1
at 14.00 (Handicap)

 
 Koreela Cup 2
(Handicap) to follow

Quetzal Cup 2
(Handicap) to follow

BBQ at 19.00


Peter Hutchinson (RO)
 
20:16
Monday3rd MayHigh Water: 16.36
Height: 5.26
Koreela Cup 3
at 14.45 (Handicap)

Quetzal Cup 3
at 14.45 (Handicap)

 
  Pot Luck at 19.00


John Dutch (RO)
 
20:18
Saturday8th MayHigh Water: .
Height: 0
  Post Work Party Barbeque at 18.30


 20:25
Saturday15th MayHigh Water: 14.20
Height: 5.6
AMAM Team Racing 1 1
at 12.30 (Handicap)

 
 AMAM Team Racing 1 2
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 1 3
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 1 4
(Handicap) to follow


Steve Willis (RO)
 
20:36
Sunday16th MayHigh Water: 14.57
Height: 5.59
Handicap Series 3
at 13.00 (Handicap)

 
 Handicap Series 4
(Handicap) to follow

 

Eric Sales (RO)
 
20:38
Sunday23rd MayHigh Water: 09.20
Height: 5.24
Summer Pursuit Cup 1
at 08.00 (Pursuit)

Firsts Cup 1
at 08.00 (Pursuit)

 
 Summer Pursuit Cup 2
(Pursuit) to follow

Firsts Cup 2
(Pursuit) to follow


Martin Searle (RO)
 
20:47
Saturday29th MayHigh Water: 14.29
Height: 5.59
Saturday Series 5
at 12.30 (Handicap)

 
 Saturday Series 6
(Handicap) to follow

 
DINGHY REGATTA at 12.30

Spanish Night at 19.00


Dave Lincoln (RO)
 
20:55
Sunday30th MayHigh Water: 15.06
Height: 5.51
Jubillee Cup 1
at 13.05 (Handicap)

Coronation Cup 1
at 13.05 (Handicap)

 
 Coronation Cup 2
(Handicap) to follow

Jubillee Cup 2
(Handicap) to follow


Chris Stafford (RO)
 
20:56
Monday31st MayHigh Water: 15.41
Height: 5.41
Coronation Cup 3
at 13.45 (Handicap)

Jubillee Cup 3
at 13.45 (Handicap)

 
  
John Holmes (RO)
 
20:57
Thursday3rd JuneHigh Water: 17.30
Height: 5.06
Setting Sun Weekday Series 1
at 16.00 (Handicap)

 
 
 21:00
Saturday12th JuneHigh Water: 13.20
Height: 5.51
Saturday Series 7
at 11.30 (Handicap)

 
 Saturday Series 8
(Handicap) to follow

 

Peter Hutchinson (RO)
 
21:07
Sunday13th JuneHigh Water: 14.05
Height: 5.61
AMAM Team Racing 2 1
at 12.05 (Handicap)

 
 AMAM Team Racing 2 2
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 2 3
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 2 4
(Handicap) to follow


Bob Walker (RO)
 
21:08
Thursday17th JuneHigh Water: 16.59
Height: 5.64
Setting Sun Weekday Series 2
at 16.00 (Handicap)

 
 
 21:10
Saturday19th JuneHigh Water: 18.44
Height: 5.37
  FREESAIL at 16.50

B-B-Q at 19.00


Mark Dowling (RO)
 
21:10
Saturday26th JuneHigh Water: 13.31
Height: 5.49
Summer Series 1
at 11.30 (Handicap)

 
 Summer Series 2
(Handicap) to follow

 

Steve Willis (RO)
 
21:11
Sunday27th JuneHigh Water: 14.12
Height: 5.48
Seasalter Classic 1
at 12.15 (Handicap)

 
 Dinghy Fun Day at 12.15


John Dutch (RO)
 
21:11
Saturday3rd JulyHigh Water: 17.33
Height: 5.19
Handicap Series 5
at 15.50 (Handicap)

 
 Handicap Series 6
(Handicap) to follow

 

Martin Searle (RO)
 
21:10
Sunday4th JulyHigh Water: 18.17
Height: 5.05
Summer Pursuit Cup 3
at 16.35 (Pursuit)

Firsts Cup 3
at 16.35 (Pursuit)

 
 Summer Pursuit Cup 4
(Pursuit) to follow

Firsts Cup 4
(Pursuit) to follow


Dave Lincoln (RO)
 
21:09
Saturday10th JulyHigh Water: 12.10
Height: 5.31
Sprint 15 TT 1
at 10.15 (Handicap)

 
 Sprint 15 TT 2
(Handicap) to follow

 
Sprint 15 TT Dinner at 19.00


Dave Lincoln (RO)
Steve Willis (RO)
 
21:06
Sunday11th JulyHigh Water: 13.02
Height: 5.52
Sprint 15 TT 3
at 10.45 (Handicap)

 
 Sprint 15 TT 4
(Handicap) to follow

 

Dave Lincoln (RO)
Steve Willis (RO)
 
21:05
Saturday17th JulyHigh Water: 17.29
Height: 5.78
AMAM Team Racing 3 1
at 15.25 (Handicap)

 
 AMAM Team Racing 3 2
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 3 3
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 3 4
(Handicap) to follow

Pudding Night at 19.00


 20:59
Sunday18th JulyHigh Water: 18.16
Height: 5.56
  FREESAIL at 16.15


 20:58
Saturday24th JulyHigh Water: 12.30
Height: 5.36
Handicap Series 7
at 10.35 (Handicap)

 
 Handicap Series 8
(Handicap) to follow

 

John Holmes (RO)
 
20:51
Sunday25th JulyHigh Water: 13.16
Height: 5.44
Summer Series 3
at 11.15 (Handicap)

 
 Summer Series 4
(Handicap) to follow

 

Bob Walker (RO)
 
20:49
Saturday31st JulyHigh Water: 16.24
Height: 5.49
Vice Presidents Series 1
at 14.25 (Handicap)

 
 Vice Presidents Series 2
(Handicap) to follow

 

John Dutch (RO)
 
20:40
Sunday1st AugustHigh Water: 16.54
Height: 5.36
Vice Presidents Series 3
at 15.00 (Handicap)

 
 
Martin Searle (RO)
 
20:39
Saturday7th AugustHigh Water: 10.48
Height: 4.96
Summer Pursuit Cup 5
at 09.15 (Pursuit)

Firsts Cup 5
at 09.15 (Pursuit)

 
 Summer Pursuit Cup 6
(Pursuit) to follow

Firsts Cup 6
(Pursuit) to follow


Joan Willis (RO)
 
20:29
Sunday8th AugustHigh Water: 11.50
Height: 5.3
Summer Series 5
at 10.00 (Handicap)

 
 Summer Series 6
(Handicap) to follow

 

Peter Hutchinson (RO)
 
20:27
Saturday14th AugustHigh Water: 16.25
Height: 6.08
AMAM Team Racing 4 1
at 14.10 (Handicap)

 
 AMAM Team Racing 4 2
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 4 3
(Handicap) to follow

AMAM Team Racing 4 4
(Handicap) to follow


Chris Stafford (RO)
 
20:16
Sunday15th AugustHigh Water: 17.07
Height: 5.9
Summer Series 7
at 15.00 (Handicap)

 
 Summer Series 8
(Handicap) to follow

 

John Holmes (RO)
 
20:14
Saturday21st AugustHigh Water: 11.13
Height: 5.07
Dickie Wren Cup 1
at 09.40 (Pursuit)

Eades Trophy 1
at 09.40 (Pursuit)

 
 Dickie Wren Cup 2
(Pursuit) to follow

Eades Trophy 2
(Pursuit) to follow


Bob Walker (RO)
 
20:02
Sunday22nd AugustHigh Water: 12.11
Height: 5.3
Quart Cup 1
at 10.20 (Handicap)

Grace Walton Cup 1
at 10.20 (Handicap)

 
 Quart Cup 2
(Handicap) to follow

Grace Walton Cup 2
(Handicap) to follow


Eric Sales (RO)
 
19:59
Saturday28th AugustHigh Water: 15.26
Height: 5.65
Jobey Cup 1
at 13.20 (Handicap)

 
 Jobey Cup 2
(Handicap) to follow

 
DINGHY SUMMER FUN at 13.20


Mark Dowling (RO)
 
19:47
Sunday29th AugustHigh Water: 15.53
Height: 5.59
Jobey Cup 3
at 13.50 (Handicap)

 
 DINGHY SUMMER FUN at 13.50


John Dutch (RO)
 
19:45
Monday30th AugustHigh Water: 16.23
Height: 5.48
  FREESAIL at 14.30


Peter Hutchinson (RO)
 
19:42
Thursday2nd SeptemberHigh Water: 18.43
Height: 4.95
Setting Sun Weekday Series 3
at 17.00 (Handicap)

 
 
 19:36
Sunday5th SeptemberHigh Water: 10.24
Height: 4.93
Dickie Wren Cup 3
at 08.45 (Pursuit)

Eades Trophy 3
at 08.45 (Pursuit)

 
 Dickie Wren Cup 4
(Pursuit) to follow

Eades Trophy 4
(Pursuit) to follow


Martin Searle (RO)
 
19:29
Saturday11th SeptemberHigh Water: 15.23
Height: 6.21
Quart Cup 3
at 13.00 (Handicap)

Grace Walton Cup 3
at 13.00 (Handicap)

 
 Quart Cup 4
(Handicap) to follow

Grace Walton Cup 4
(Handicap) to follow


Dave Lincoln (RO)
 
19:15
Sunday12th SeptemberHigh Water: 16.04
Height: 6.1
Club Fowley 1
at 13.30 (Handicap)

Dinghy Endurance Race 1
at 13.30 (Handicap)

 
  
Dave Lincoln (RO)
 
19:13
Sunday19th SeptemberHigh Water: 10.43
Height: 4.9
Dickie Wren Cup 5
at 09.20 (Pursuit)

Eades Trophy 5
at 09.20 (Pursuit)

 
 Dickie Wren Cup 6
(Pursuit) to follow

Eades Trophy 6
(Pursuit) to follow


John Holmes (RO)
 
18:57
Saturday25th SeptemberHigh Water: 14.31
Height: 5.65
Quart Cup 5
at 12.15 (Handicap)

Grace Walton Cup 5
at 12.15 (Handicap)

 
 Quart Cup 6
(Handicap) to follow

Grace Walton Cup 6
(Handicap) to follow


Bob Walker (RO)
 
18:43
Sunday26th SeptemberHigh Water: 14.58
Height: 5.65
Storm Petrel Series 1
at 12.50 (Handicap)

 
 Storm Petrel Series 2
(Handicap) to follow

 

Eric Sales (RO)
 
18:41
Thursday30th SeptemberHigh Water: 17.32
Height: 5.19
Setting Sun Weekday Series 4
at 16.00 (Handicap)

 
 
 18:32
Sunday3rd OctoberHigh Water: .
Height: 0
  AGM at 14.30

Ramble and Light lunch at 10.00


 18:25
Saturday9th OctoberHigh Water: 14.17
Height: 6.13
Storm Petrel Series 3
at 12.00 (Handicap)

 
 Storm Petrel Series 4
(Handicap) to follow

 

Mark Dowling (RO)
 
18:12
Sunday10th OctoberHigh Water: 15.02
Height: 6.11
Storm Petrel Series 5
at 12.40 (Handicap)

 
 Storm Petrel Series 6
(Handicap) to follow

 

Steve Willis (RO)
 
18:10
Saturday16th OctoberHigh Water: .
Height: 0
  Free Gig by Urban Cafe at the club at 19.30


 17:57
Saturday23rd OctoberHigh Water: 13.32
Height: 5.51
Frostbite Series 1
at 11.30 (Handicap)

 
 Frostbite Series 2
(Handicap) to follow

 

John Dutch (RO)
 
17:42
Sunday24th OctoberHigh Water: 14.03
Height: 5.57
Frostbite Series 3
at 12.00 (Handicap)

 
 Frostbite Series 4
(Handicap) to follow

 

Peter Hutchinson (RO)
 
17:40
Saturday30th OctoberHigh Water: .
Height: 0
  Salsa Evening at 19.00


 17:29
Saturday6th NovemberHigh Water: 12.10
Height: 5.9
Frostbite Series 5
at 10.00 (Handicap)

 
 Frostbite Series 6
(Handicap) to follow

 
Bonfire Evening at 19.00


Bob Walker (RO)
 
16:16
Sunday7th NovemberHigh Water: 13.00
Height: 5.95
Frostbite Series 7
at 11.00 (Handicap)

 
 Frostbite Series 8
(Handicap) to follow

 

Martin Searle (RO)
 
16:14
Saturday13th NovemberHigh Water: .
Height: 0
  De-Rigging and ClearUp Day at 10.00

Laying Up Supper and Prizegiving at 19.00


 16:05
Monday27th DecemberHigh Water: .
Height: 0
  Christmas Walk at 10.00


 15:49

Things to NOTE:

  • Dates in Highlight are British Summer Time
  • Sign on AT LEAST 1 hour before time given
  • Late Arrivals - please see RO to sign out for second race (at his\her discretion - the sheets will be in the tower after the briefing
  • Second and subsequent races will follow according to breifing instructions
  • Unless otherwise stated at the briefing all races will be of approx. 1hr duration (long distance races approx. 2hrs)
  • Boats not signed back in within 1hr of last race of the day will be excluded from race results
  • 1st Race will start as soon as marks are set
  • 2nd Race will usually start approx. 10 mins after finish of 1st Race - normally about HW Time
Seasalter Sailing Club,
Faversham Road, Seasalter, Kent, UK, CT5 4BW
Phone: 01227 278615
General Enquiries: enquiries@seasaltersc.org.uk
Membership Enquiries: membership@seasaltersc.org.uk
Webmaster: webmaster@seasaltersc.org.uk

Design by Island Webservices
An Inspired Facility RYA affiliated sailing club
Facebook